Co warto wiedzieć na temat słuchowisk jakie można usłyszeć w radio?

Posted on 29/09/2019 8:39pm

W dobie programów telewizyjnych niemal zapomnianym gatunkiem od pewnego czasu są słuchowiska. Młode pokolenie Polaków nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, czym one były.

W bardzo wielkim skrócie słuchowisko jest tak naprawdę teatrem radiowym. W odróżnieniu tak naprawdę o teatru telewizji, który był polską specjalnością, słuchowisko (co może zasugerować już sama nazwa) można było jedynie słuchać. Po raz pierwszy słuchowiska emitowane były w Anglii. Miało to miejsce w latach 20-tych minionego wieku. Słuchowiska bardzo szybko trafiły także do polskiego radia, zaledwie cztery lata po pierwszym zagranicznym słuchowisku. Krajowi słuchacze radia mieli okazję po raz pierwszy usłyszeć transmitowaną na żywo inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego pod tytułem „Wesele”. Pierwsze narodowe słuchowiska radiowe, które transmitowane były w okresie międzywojennym nadawano oczywiście na żywo, dopiero a krótko przed wybuchem II wojny światowej zaczęto je nagrywać. Niestety, z tych dawnych nagrań, które nagrano przed wojną nic nie przetrwało. Żeby dowiedzieć się więcej zobacz tą stronę.Spiker radiowy
Author: Brangwyn Jones
Source: http://www.flickr.com
Do zwyczajów radiowych słuchowisk wrócono po zakończeniu wojny. Najwięcej słuchowisk zrealizowana była w latach pięćdziesiątych oraz sześćdziesiątych poprzedniego wieku. Pod koniec lat pięćdziesiątych w Polskim Radio rozpoczęto nadawanie jedno z najbardziej popularnych słuchowisk, któremu nadano tytuł „Matysiakowie”. W roku 1960 po raz pierwszy słuchacze słuchali kolejnego, nieprawdopodobnie popularnego słuchowiska pod tytułem „W Jezioranach”. Oba te słuchowiska nadal są nadawane. Popularność obu tych słuchowisk jest nadal na stałym od lat poziomie. Zyskały już w dużym stopniu radiowej telenoweli. Zdecydowana większość radiowych słuchowisk to utwory dla dorosłych. Ale Polskie Radio nigdy nie zapominało także o swoich najmłodszych słuchaczach. Pierwotne słuchowiska dla małych radiosłuchaczy emitowano już w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Zrealizowanie słuchowiska radiowego jest zadaniem niezwykle skomplikowanym. Niezbędny jest nie tylko ciekawy scenariusz, ale także bardzo dobrzy aktorzy. Bez najmniejszych wątpliwości jest to klucz do osiągnięcia prawdziwego sukcesu.

Tags: radio, scenariusz, telewizja, słuchowiska, telenowela