Młode i starsze pokolenie wobec do wyrazów, które mają obecnie już przynajmniej parę znaczeń

Posted on 12/11/2019 7:19am

Słowa na przestrzeni stuleci zmieniały swoje znaczenie, co pozostaje niezaprzeczalnym dowodem na to, że wspomniane znaczenie ma charakter umowny. To stwierdzenie już od dawna jest powszechnie znane w kręgu językoznawców. Właściwie każdy zgodzi się z powyżej sformułowaną tezą, bo trudno objaśnić, z jakiej przyczyny drewniany okrągły mebel określamy stołem, a nie na przykład wersalką.
Najprościej, mówiąc metaforycznie, ludzie umówili się, że konkretny przedmiot będą nazywać w taki oto sposób.

erotyka
Author: Magdalena Roeseler
Source: http://www.flickr.com
Sprawa trochę się komplikuje, kiedy jedno słowo ma parę znaczeń, ponieważ reprezentanci dwóch różnych pokoleń mogą mieć kłopot z komunikacją. Tak sformułowaną tezę świetnie obrazuje przegląd znaczeń wyrazów, które określają gadżety erotyczne. Jeśli przeanalizowalibyśmy poszczególne nazwy, to natychmiast zorientujemy się, że niewiele tam nowych terminów. Większość z nich znana jest nawet naszym starszym rodzicom, lecz ludzie młodzi wymawiając np. słowo pejcz nie zawsze myślą o tym samym przedmiocie co nestorka rodu.

Afrodyzjaki są od wieków starożytnych znane ludzkości. Poza tym sama nazwa wskazuje na wiekową proweniencję, bo przecież mieszkańcy Półwyspu Bałkańskiego boginię miłości nazywali Afrodytą. Substancje zwane afrodyzjakami mają za cel sprawić, żeby dana osoba poczuła miętę do swojego partnera, czyli jednym wyrazem, aby zapałała takim uczuciem, które później ułatwi zbliżenie. Obecnie uważa się, że temperaturę odczuć podnoszą gruszki, a także niektóre zioła, np. chili. Oprócz tych naturalnych produktów, w sklepach z akcesoriami tylko dla osób dorosłych odnajdziemy sztucznie pozyskane afrodyzjaki, czyli mikstury, których nazwy brzmią kompletnie niezrozumiale dla reprezentantów starszego pokolenia. Z kolei ci bardziej wyrafinowani kochankowie kupują dodatkowo w gadżety, do których jesteśmy w stanie wliczyć wymieniony już w tym miejscu pejcz - pejcze i baty.

sexy
Author: Marcos Domenech
Source: http://www.flickr.com
Kajdanki chyba kojarzą się nam z zawodem policjanta. Były one i są nadal używane przez strażników prawa, kiedy trzeba przeprowadzić więźnia z jednego aresztu do następnego bądź na salę sądową. Przyborem powiązanym z wymierzaniem sprawiedliwości jest również pejcz, który służył kiedyś np. do biczowania ciała złodziejaszka lub pokutnika. Dzisiaj obydwa te przedmioty bywają kojarzone również z gadżetami erotycznymi - Akcesoria BDSM Amazing Girl. Aby mogły znaleźć swe zastosowanie w sypialnianych łóżkach musiały jednak przejść sporą wizualną metamorfozę, która złagodziła ich surowy wygląd.

Tags: afrodyzjaki, kajdanki, przedmioty, zbliżenie