Piękna i tradycyjna muzyka góralska jako coś co współtowarzyszy góralom w chałupie, umila życie a również sprawia wesołość swoim zabawnym brzmieniem.

Posted on 31/08/2017 9:17am

Muzyka góralska posiada dużo wspólnych cech z muzyką różnych rejonów Polski. Jej twórcy są bezimienni i tworzona jest spontanicznie, wynika z życia codziennego, z naturalnych potrzeb i instynktów artystów oraz wykonawców. Opowiada ona o tym co góralom bliskie - o umiłowanych Tatrach, przygodach harnasiów i o kłusowniczych wypadach lub po prostu składa się z żartobliwych piosenek. Nie mogło braknąć w niej elementów miłosnych, czy przegadywania się chłopca z dziewką.
wokalistka
Author: Crosa
Source: http://www.flickr.com
Sam Jan Paweł II ukochał sobie wspaniały śpiew i granie górali. Przybywał w góry nie tylko po to, aby spacerować po górskich ścieżkach, również także aby ucieszyć uszy melodiami góralskimi. Muzyka traktowana jest za nieśmiertelny fragment tradycji ludowej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie, bez zapisów nutowych lecz w autentycznej postaci "ze słuchu". Bywa, że w pobliskich wioskach takie same nuty i przyśpiewki gra się i śpiewa nieco inaczej.



Cudowna muzyka góralska do dzisiaj towarzyszy góralom w domu, w karczmie, rozwesela życie a także daje wesołość swym pogodnym brzmieniem. Popisy zespołów góralskich możemy zobaczyć na przeglądach, a także w karczmach i wybranych ośrodkach wypoczynkowych. W XIX wieku tworzyły się kapele ze skrzypiec oraz basów. W XX wieku zmienił się skład na 3 skrzypce (prym i 2 sekundy) i basy. Stosowano także komplet 3 gęśli i basów, lecz uznano ciche brzmienie gęśli w porównaniu ze skrzypcami, dlatego odrzucono ten skład. Czasem podczas występów prymista wymienia skrzypce na złóbcoki czyli na gęśle. Przeważnie na weselach możemy spotkać zespoły góralskie wraz z perkusją albo gitarą, a także instrumenty dęte i akordeon. Takie coś jak - do instrumentów smyczkowych - też się przydaje.

Znacznie częściej spotyka się łączenie nut górali z muzyką rozrywkową. Najwięcej znanymi zespołami, jakie wykorzystują tę ewentualność są Zakopower, Trebunie Tutki oraz Baciary. Niekiedy składy kapel zostają wzmocnione na konieczności estradowe (wykorzystują takie akcesoria: warto sprawdzić), w których grywają np. 2 prymy, 3 sekundy i 2 basy. Górale mają we krwi geniusz muzyczny. Nie tylko śpiewają przyśpiewki, ale też grywają typowe melodie. Od najmłodszych lat uczą się folkloru góralskiego. W skład kapeli góralskiej wchodzą czterej muzykanci. Najbardziej poważany jest prymista, który grywa melodię prowadzącą. Od prymisty i jego indywidualności muzycznej, zależy charakter całej kapeli. On głównie układa skład "muzyki". Poza tym, w dawnej gwarze góralskiej "muzyka" (ten muzyka) nazywano właśnie prymistę.

Tags: brzmienie, akordeon, Granie, instrumenty dęte